close
چت روم
مواد واکنش دهنده با آب

مواد واکنش دهنده با آب

2- ترکیبات دو تایییک ترکیب دو تایی ، شامل دو نوع اتم مختلف است. به عنوان مثال نمک طعام  (NaCl)  و آب(H2O  ) در واقع ترکیبات دو تایی هستند ولی اکسیزن (O2) و یا هیدروژن سیانید (HCN) را نمی توان جزء ترکیبات دوتایی دانست. انواع معینی از ترکیبات دوتایی باآب واکنش می دهند که شامل هیدرید…

نقشه سایت

خانه
خوراک

عنوان محصول

توضیحات محصول
قیمت : ---- تومان

عنوان محصول

توضیحات محصول
قیمت : ---- تومان

آمار

  آمار مطالب
  کل مطالب : 346 کل نظرات : 23 آمار کاربران
  افراد آنلاین : 1 تعداد اعضا : 32 آمار بازدید
  بازدید امروز : 29 بازدید دیروز : 12 ورودی امروز گوگل : 0 ورودی گوگل دیروز : 0 آي پي امروز : 8 آي پي ديروز : 7 بازدید هفته : 29 بازدید ماه : 76 بازدید سال : 76 بازدید کلی : 13,074 اطلاعات شما
  آی پی : 54.224.255.17 مرورگر : سیستم عامل : امروز : دوشنبه 04 تیر 1397

  آرشیو

  تبلیغات

  مواد واکنش دهنده با آب

  2- ترکیبات دو تایی

  یک ترکیب دو تایی ، شامل دو نوع اتم مختلف است. به عنوان مثال نمک طعام  (NaCl)  و آب(H2O  ) در واقع ترکیبات دو تایی هستند ولی اکسیزن (O2) و یا هیدروژن سیانید (HCN) را نمی توان جزء ترکیبات دوتایی دانست. انواع معینی از ترکیبات دوتایی باآب واکنش می دهند که شامل هیدرید ها (Hydrides ) ،کاربیدها  ( carbides) ، نیتریدها                                                       ( Nitrides )و فسفیدها( Phosphates )می باشند.

  هیدریدها

  هیدریدها گروهی از مواد غیر آلی هستند که از یک فلز و هیدروزن تشکیل شده اند. فلز موردنظر یک عنصر واکنش دهنده با آب است و معمولا یکی از انواع فلزات قلیایی است. هنگامی که هیدریدها با آب در تماس قرار گیرند،  گاز هیدروزن آزاد نموده و علاوه بر آن  یک محلول قلیایی را نیز ایجاد می کنند.

  NaH +H2O   --------------------------      NaOH + H2

  کاربیدها

  کاربیدها گروهی از ترکیبات دوتایی هستند که شامل کربن و یک عنصر دیگر می باشند. تمام کاربیدها با آب واکنش نمیدهند ولی کاربید کلسیم  ( CaC2 ) ،  کاربید آلومینیم Al4C3 کاربید بریلیوم ( Be2 C) و کاربید منیزیم ( Mg2 C3 ) جزء ترکیبات واکنش دهنده با آب هستند. هنگامی  که آب با کاربید کلسیم واکنش میدهد یک گاز ناپایدار و شدیدا قابل اشتعال به نام استیلن ایجاد میشود. محصول دیکر این واکنش یک ماده بسیار محرق به نام هید روکسید کلسیم خواهد بود.

  CaC2 + 2H2O  ----------------------------  Ca(OH)2 +C2H2

  کاربید آلومینیم و کاربید بریلیوم در واکنش با آب ، گاز متان تولید میکنند در حالیکه کاربید منیزیم در این واکنش گاز پروپان را آزاد می نماید. همان طور که می دانیم هر یک از این گازها شدیدا قابل اشتعال است. همانند کاربید کلسیم ، کاربیدهای مذکور نیز در واکنش با آب ایجاد محلول های  شدیدا قلیایی و خورنده را می کنند.

  نیتریدها

  نیتریدها ترکیبات دو تایی هستند که حاوی یون نیترید۳  )  N- (  می باشند. هنگامی که این ترکیبات با آب در تماس قرار گیرند با آن ترکیب شده و ایجاد گاز آمونیاک را می نمایند. این گاز قابل اشتعال و خورنده است. علاوه بر آن،  همانند سایر ترکیبات دو تایی واکنش دهنده با آب  محصولات جانبی معمول در چنین واکنش هایی یک محلول خورنده قوی است. به عنوان مثال نیترید لیتیم طی واکنش زیر با آب واکنش می دهد.

  Li3N + 3H2O   -----------------------------     3LiOH +NH3

  فسفیدها

  فسفیدها ترکیباتی هستند که شامل یون فسفید  ( P -۳   )  می باشند هنگامی که این ترکیبات با آب واکنش دهند یک گاز بسیار سمی و قابل اشتعال به نام فسفین ( PH3 ) و هیدروکسید مربوطه را ایجاد می نمایند. به عنوان مثال:

  Ca3P2 + H2O  --------------------------   3Ca (OH)2 + 2PH3

  3-کلریدهای معدنی

  تعداد زیادی از کلریدهای معدنی وجود دارند که در هنگام تماس با آب واکنش نمی دهند. این ترکیبات عموما کلریدهایی هستند که از فلزات قلیایی و قلیایی خاکی تشکیل شده اند ولی ترکیبی مانند کلرید آلومینیم با آب شدیدا واکنش میدهد و در اثر این واکنش اسید هیدروکلریک ( یک اسید قوی ) و هیدروکسید آلومینیم ( یک باز ضعیف) ایجاد می شود.

  AlCl3 + 3H2O --------------------  3HCL    + AL(OH)3

   موادی که با بخارات سوزاننده هیدروژن کلراید تماس یابند تخریب شده و این بخارات چنانچه استنشاق شوند به بافت ریه صدمه وارد می کنند.

  کلریدهای فلزی دیگری نیز به عنوان ترکیبات خطرناک مطرح اند که عبارتند از:پنتا کلرید آنتی موان( Sb Cl5 )  که در تماس با آب ایجاد یک واکنش همراه با مقادیر زیادی گرما می نماید.

  تری کلرید بور ( BCl3 )  در واکنش با آب می جوشد و مایعی را به وجود می آورد که ایجاد کننده بخارات اسید بوریک و هیدروکلریک است.

  اکسی کلرید فسفر  ( POCl3 )با آب واکنش داده ، ایجاد بخارات اسیدهای هیدروکلوریک و فسفریک را می نماید.

  4- پراکسیدها

  اگر چه معمول است که همیشه پراکسیدها را به عنوان مواد ناپایدار مورد بحث و بررسی قرار دهند ولی در این مبحث نیز باید تاکید نمود که پراکسیدهای حاوی فلزات قلیایی با آب واکنش می دهند . این ترکیبات هنگامی که در مجاورت با آب سرد قرار گیرند پراکسید هیدروژن و هنگامی که با آب داغ تماس یابند مقادیر زیادی اکسیژن به وجود می آورند.

  Na2O2 +2H2O(سرد)       ----------------------------        H2O2 + 2 NaOH

      Na2O2+ 2H2O  (داغ)       ----------------------------       O2   + 4 NaOH

  5- مواد آتش زا

  مواد آتش زا موادی هستند که خود به خود با هوا وارد واکنش میشوند . موادی که در هوای مرطوب واکنش دهند،  در واقع مواد واکنش دهنده  با آب هستند. در حالیکه موادی که در هوای خشک واکنش دهند مواد آتش زا می باشند. این مواد هنگامی که باهوا تماس یابند ایجاد شعله می کنند. یک مثال معمول مواد آتش زا  فسفر ( سفید و زرد ) است. به همین دلیل هم آن را همیشه در آب نگه می دارند زیرا به محض تماس با هوا شروع به سوختن می کند. سالهاست که این ماده در ارتش برای ساخت گلوله و غیره استفاده می شود. هنگامی که بمب های فسفری منفجر شوند فسفر در تمام جهات پخش شده و منطقه وسیعی را به آتش می کشد.

  6- ترکیبات آلی فلزی

  ترکیبات آلی فلزی  ترکیباتی هستند که در آنها یک اتم فلزی به یک اتم کربن متصل شده است. تعدادی از آنها به عنوان مایعات یا جامدات آتش زا می باشند. در هر حال نباید بدون انحلال سریع ، آنها را در حضور آب و هوا مورد مصرف قرار داد. این مواد غالبا در حلال هایی که آتش زا نباشند حمل می شوند معمول ترین این ترکیبات تترا اتیل سرب                                     [ ( C2H5)4 Pb]است. همان طور که گفته شد این ماده خود به تنهایی یک ماده واکنش دهنده با آب و هواست ولی هنگامی که در بنزین قرار گیرد با آب و هوا وارد واکنش نمی شود. حریق هایی که این ماده در آنها وجود داشته باشد ایجاد اکسید سرب  را می نماید که بسیار سمی است . اتیل سدیم نیز یکی دیگر از ترکیبات آلی فلزی معمول است که وقتی با آب تماس یابد با آن وارد واکنش شده و گاز اتان را به وجود می آورد.

  C2H5Na + H2O -------------------------------    NaOH + C2H6

  به این ترتیب چنانچه در حریق هایی اتیل سدیم هم وجود داشته باشد کاربرد آب به عنوان یک ماده خاموش کننده ، شدت حریق را افزایش میدهد. دیگر ترکیبات فلزی آلی مهم عبارتند از: تری متیل آلومینیم، دی متیل کادمیوم، تترا متیل قلع و تری ایزو بوتیل آلومینیم.


  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتی

  تبلیغات

  Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز

  نظرسنجي

  به سایت بنده چه امتیازی می دهید؟؟؟؟


  ورود کاربران

  نام کاربری :
  رمز عبور :

  » رمز عبور را فراموش کردم ؟

  عضويت سريع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد